Teatr wielu osobom kojarzy się z miejscem niemal świętym, w którym obowiązuje określone zachowanie i ubiór. Idąc na sztukę teatralną nie można założyć spranych dżinsów i zwykłej koszulki, trzeba włożyć w to nieco wysiłku i postarać się, aby nasz ubiór był elegancki. Przygotowania do wyjścia i sama atmosfera oczekiwania zapewniają już pozytywne uczucia. Co jeszcze lubimy w teatrze?
Bogactwo duchowej rozrywki
Teatr można nazwać miejscem, które oferuje nam bogactwo duchowej rozrywki. Spektakle to obecnie nie wszystko, co teatry oferują w ramach swoich usług. Wiele z nich prowadzi także działalność edukacyjną, organizuje warsztaty, zajęcia, wyjazdy a nawet obozy dla dzieci i młodzieży.
Niegdyś uważano, że teatr grecki posiadał zdolność „kierowania duszami”, czyli wpływania na postępowanie człowieka, jego zachowane, rozbudzane emocji i oddziaływanie na uczucia.
Wychowawcza funkcja teatru
Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale podświadomie „ciągnie” nas do teatru, ponieważ spełnia on bardzo dużą rolę w naszym wychowaniu. Jesteśmy spragnieni kultury, przeżywania emocji i nowych doznań. Teatr to wszystko zapewnia.
Sztuka czyni człowieka wrażliwym na piękno, rozwija go duchowo i intelektualnie. Sprawia, że dostrzegamy więcej i cieszymy się bardziej z świata, który nas otacza.
Oprócz tego, uczestnictwo w spektaklach teatralnych zacieśnia więzi z innymi członkami społeczeństwa. Daje nie tylko poczucie wspólnoty, ale także możliwość zrozumienia praw i obyczajów, którymi rządziły się starsze pokolenia.
Teatr to idealny sposób na wyrażanie uczuć. Czasami można więcej wyrazić przez gesty niż słowa, dlatego sztuka odgrywa tak dużą rolę w życiu dzieci oraz w kształtowaniu ich postaw.
Przedstawienia pełnią zarówno rolę rozrywkową, jak i edukacyjną. Aktorzy przekazują na scenie widzom określone treści, nie zawsze łatwe w odbiorze. Aby zrozumieć sztukę, często trzeba mieć pewną wiedzę na dany temat i znać kontekst.
Teatr zaspokaja niektóre potrzeby, takie jak potrzeba wspólnoty, ekspresji, twórczości czy doznawania przeżyć. Pobudza cechy psychointelektualne: skłonność do analizy rzeczywistości, ciekawość i poddawanie w wątpliwość niektórych zjawisk. Właśnie dlatego teatr jest tak potrzebny w życiu każdego człowieka.
Szersze horyzonty
Obcowanie ze sztuką poszerza nasze horyzonty. Wychodzimy ze strefy komfortu, dowiadujemy się czegoś nowego i pogłębiamy naszą wiedzę. Rozwijamy naszą wyobraźnię, intelekt, stajemy się bardziej kreatywni i wrażliwsi na kulturę. Dostrzegamy to, czego kiedyś byśmy nie widzieli.
Wyjścia do teatru mogą być bodźcem do obcowania z innymi źródłami kultury. Pozytywne wrażenia z przedstawienia zachęcają do odkrywania sztuki w różnych formach i rozwijania się w różnych kierunkach.
Teatr w życiu dziecka
Teatr oraz zajęcia teatralne są niezwykle ważne w życiu każdego dziecka. Ważne jest, aby wprowadzać dziecko już od najmłodszych lat w świat sztuki i kultury, który rozwija wyobraźnię, kształci intelektualnie i emocjonalnie. Teatr przełamuje także nasze lęki, pomaga kształtować poprawną wymowę oraz buduje poczucie własnej wartości.
Sztuka jest niezwykła między innymi dlatego, że patrząc na ten sam spektakl czy przedstawienie, każdy widz ma inne odczucia i odbiera sztukę inaczej. Dzięki temu po wyjściu z teatru można dyskutować na temat naszych doznań i dzielić się wrażeniami.